Apsveicam, Tevi, kas ir pret obligāto vakcināciju, 2021 gada 23 jūlijā, LSM ziņoja – Valsts drošības dienesti novērojuši, ka Latvijā aug vakcinācijas pretinieku un Covid-19 noliedzēju aktivitātes. Tas nozīmē, ka ja pret, tad …

Atsevišķi viedokļu līderi ap sevi pulcē domubiedrus sociālajos tīklos, kur strauji vairojas arī dažādas pret potēšanos noskaņotas kopienas. Agresija gan izgājusi arī ārpus sociālajiem tīkliem, liekot pastiprināt darbu policijai un Valsts drošības dienestam (VDD).
Alūksnes daudzdzīvokļu māju kāpņutelpās pie ziņojumu dēļiem, pastkastītēs un uz palodzēm izliktas skrejlapas ar aicinājumiem nevakcinēties. Vienā no versijām redzams attēls ar karātavām, kurās rindā pakārti vairāk nekā desmit cilvēku. Virsraksts krievu valodā vēsta, ka “viņi gribēja vakcinēt visus cilvēkus”. Zem bildes teikts, ka tas ir iznākums tiesai 1947. gada 20. augustā, kad Nirnbergā dakterus pakāra par eksperimentiem ar cilvēkiem.

Laikraksta “Alūksnes un Malienas Ziņas” galvenā redaktore Līga Vīksna norādīja, ka tādas skrejlapas izliktas daudzviet pilsētā. Viņa sacīja: “Publiski ielās karš pārnestā nozīmē noteikti nav sācies, bet šīs lapas bija daudzās pilsētas daudzdzīvokļu māju kāpņutelpās. To saturs ir slikts tulkojums latviešu valodā ar gramatiskām kļūdām. Tās ir krāsainas, un papīra kvalitāte nav slikta. Tātad var teikt, ka kāds ir ieguldījis [līdzekļus], lai šādus materiālus sadrukātu.”

Iedzīvotāji vērsušies policijā, bet likumsargi sākotnēji neesot bijuši ieinteresēti šai lietai pievērsties. “Sākotnējā atbilde bija, ka pasta kastēs izplatot dažādas reklāmas. Vieni aicinot vakcinēties, citi – sakot, ka ne. Tādas ieinteresētības nebija,” pauda Vīksna.

Vēlāk gan Valsts policija (VP) ir sākusi resorisko pārbaudi, atzina Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Zane Vaskāne. Viņa skaidroja: “Pastkastēs un kāpņutelpās parādījušies aģitējoši materiāli pret Covid-19 vakcināciju. Tiek skaidroti visi notikušā apstākļi.

Šādi gadījumi Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamajā teritorijā līdz šim nav reģistrēti. Šis ir pirmais gadījums, tāpēc nevaram apgalvot, ka Vidzemē šādi gadījumi ietu plašumā.”

Identiskas skrejlapas gan parādījušās vēl kādā Latvijas pilsētā, un VP aicina par tādiem gadījumiem ziņot. Vakcinācijas pretinieku aktivitātēm pievērsies arī VDD, kas rakstiskā komentārā Latvijas Radio atklāja, ka ir identificējis atsevišķus Covid-19 noliedzēju un vakcinācijas pretinieku aicinājumus uz prettiesiskām aktivitātēm, tajā skaitā vardarbību.

“Daļā gadījumu veiktas arī pārrunas ar iesaistītajām personām. Aicinām iedzīvotājus nepakļauties provokācijām un neiesaistīties prettiesiskās aktivitātēs. Tāpat, ņemot vērā ar Covid-19 saistīto viltus ziņu izplatību informatīvajā telpā, atgādinām par nepieciešamību kritiski izvērtēt sociālajos tīklos publicēto informāciju, pirms to izplatīt tālāk, un izvēlēties pārbaudītus un uzticamus informācijas avotus,” atzīmēja VDD.

Drošības dienests arī norādīja, ka mūsu iedzīvotāju musināšanā vērojamas arī kaimiņvalsts aktivitātes.

“Valsts drošības dienests atsevišķu dezinformācijas un viltus ziņu izplatītāju publicētajā saturā ir konstatējis Krievijas informatīvās telpas ietekmi. Veicam atbilstošus pasākumus, lai identificētu un novērstu iespējamus apdraudējumus valsts drošībai,” informēja dienestā.

Tikmēr Alūksnē ar bažām sagaida drīzumā plānotos pilsētas svētkus. Vīksna stāstīja: “Ir pilsētas svētkos arī paredzēti koncerti, kur notiek šī, kā saka, cilvēku šķirošana – vakcinētie un nevakcinētie. Kur kuri drīkst iet un atrasties. Pieļaut varam, ka situācijas var būt ļoti dažādas.”

VDD piebilda, ka par potenciāliem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un nesankcionētiem pasākumiem informē policiju. VP pārstāve Gita Gžibovska Latvijas Radio informēja, ka likumsargi rūpīgi seko informācijai internetā un reaģē uz notikumiem reālajā vidē. Taču no plašākiem komentāriem policija atturējās.

Informācijas avots LSM